top of page

Kavárna není kancelář

Chodíte pracovat s počítačem do kavárny? Přijde vám v pohodě vysedávat čtyři hodiny u jednoho kafe a celou dobu nahlas telefonovat? Tak to z vás asi kavárny moc radost nemají. Sám do kaváren chodím pracovat a navíc se znám s několika baristy a majiteli kaváren, které jsem poprosil o pomoc s tímhle článkem. Pojďme si říct, jak pracovat v kavárně na počítači a být při tom ohleduplný vůči ní i ostatním.


V první řadě si pojďme říct, proč vlastně chodíme pracovat do kaváren. Někomu při práci vyhovuje konstantní ruch. Hlava pak nemá tolik příležitostí utíkat myšlenkami do neznáma. Jiní chodí do kavárny nasávat jedinečnou atmosféru. Stylový interiér, příjemná hudba a usměvaví lidé jsou někdy příjemnější pracovní prostředí než okoukaná kancelář. Navíc výrazně levnější. Někdo je třeba ve městě kvůli konferenci a nemá kde jinde pracovat, a tak zajde do kavárny.


V každém případě se jako pracující hosti ocitáme v situaci, kdy nám kavárna dává něco, co se nám líbí nebo co potřebujeme. A já zastávám názor, že bychom se podle toho měli chovat a adekvátně jí to oplatit. Proto jsem sepsal desatero doporučení, jak by bylo fajn, kdybychom se v kavárně chovali.


Žena se sluchátky pracující na počítači v kavárně u okna

Desatero práce na počítači v kavárně


  1. Nechávejte adekvátní útratu. Když budete hodinu posrkávat jedno kapůčo, kavárna na vás po odečtení všech provozních nákladů a vstupů za hodinu vydělá přibližně deset korun. Hádám, že vy byste za deset korun na hodinu taky pracovat nechtěli. Kavárny mívají příjemnější marže na jídle, tak se stavte rovnou na snídu nebo si dejte obídek. Když si k tomu dáte kafe a limču, můžete s klidným svědomím pobýt delší dobu.

  2. Nezabírejte sami stůl pro šest. Pokud v kavárně u takového stolu uvidíte samotného člověka na počítači, zeptejte se, jestli si můžete přisednout. Sharing is caring. Některé kavárny mají přímo vyhrazené stoly pro lidi s počítačem a bývají u nich občas i zásuvky. Vy si tak můžete nabít svůj zdroj obživy a kavárna plně obsadit svou kapacitu. Win-win.

  3. Respektujte atmosféru kavárny. Když je kavárna po setmění osvětlená tlumeným oranžovým světlem, bílá záře monitorů může někdy kazit atmosféru. To nejmenší, co v takovou chvíli můžete udělat je ztlumit si jas monitoru a zapnout si oranžový filtr (na Windowsech tzv. noční osvětlení).

  4. Telefonujte potichu. Jde to. Pokud víte, že vás čeká hodně telefonátů nebo jeden dlouhý meeting přes Zoom, vezměte si kvalitní sluchátka s mikrofonem. Je rok 2024 a kvalita mikrofonů a potlačení okolního ruchu pokročila natolik, že opravdu stačí mluvit potichu a druhá strana vás bez problému uslyší. Jestli potřebujete po telefonu někoho seřvat, odskočte si na chvíli ven nebo se někam ukliďte. Rušili byste atmosféru i ostatní pracující.

  5. O víkendu chodí lidi do kaváren na brunch a odpočívat. Pro kavárny bývá sobotní a nedělní poledne nejvytíženější období v týdnu. Nezůstávejte proto u stolu zbytečně dlouho a zaberte si co nejmenší stůl. V ideálním případě nechoďte o víkendu do kavárny pracovat vůbec a jeďte se někam rekreovat. Většina lidí si o víkendu chce od práce odpočinout, tak je netrapte.

  6. Nepřehánějte to s věcmi na stole. Jednou jsem u stolu viděl borce, který měl u notebooku víc periferií, než má Praha. Měl stojan na notebook, drátovou klávesnici a drátovou myš s podložkou. Do toho měl všude spoustu papírů. V kavárně s minimalistickým skandinávským designem. Čeho je moc, toho je příliš. Rušil tím atmosféru kavárny, protože na něj všichni hosti koukali jak na blázna a hezky se postaral o to, aby si k němu nikdo nepřisedl.

  7. Uvědomte si, že nejste doma. Kamarád barista má fotku, jak v kavárně sedí jedna nejmenovaná česká celebrita, která se zula a hodila si nohy na židli. Nohy na židlích jsem v kavárně už taky párkrát viděl, ale zatím naštěstí nikdy bez bot. Opět tím zabíráte zbytečně další místo a otravujete ostatní hosty. Chápu, že se člověk někdy natolik zabere do práce, že si podobné věci ani neuvědomí. Po dvou hodinách už ale moc výmluv nezbývá.

  8. Vnímejte rozdíl mezi malou kavárnou a nadnárodním řetězcem. Když porušíte výše zmíněné body ve Starbucksu nebo v Costě, z multimiliardové korporace bude pořád multimiliardová korporace. Turisti, kteří si přišli dát kafe utopené v sirupu to snad taky přežijou. Brigádníci za pokladnou vám to jistě taky odpustí. Malé rodinné kavárně můžete ale reálně uškodit.

  9. Vyberte si vhodnou kavárnu. Jasně, v Praze a Brně je výběr mnohem větší. Na sídláku asi nebude tolik kaváren jako na Letné. Pokud ale na výběr máte a víte, že některým kavárnám lidi na počítači nevadí a vychází jim vstříc, nechoďte zbytečně pracovat do malé útulné kavárničky, kam si chodí lidi odpočinout. Další možnost, kterou jsem kdysi sám dělával, je se po cca dvou hodinách přesunout do další kavárny. Uvolníte místo, a nové prostředí vás navíc může inspirovat k novým nápadům.

  10. Pozor na cedulky s přeškrtnutým počítačem. Loni jsem na LinkedInu četl pohoršený příspěvek jedné podnikatelky, která nemohla překousnout, když ji kavárna požádala, že si nepřeje, aby její zákazníci o víkendu pracovali na počítači. Má to znázorněné na dveřích i na stolech. Obsluha to údajně nekomunikovala úplně nejšťastnějším způsobem, což samozřejmě není v pořádku. Kavárna ale není veřejný prostor a je fajn respektovat její pravidla. Taky určitě chcete, aby vaši zákazníci respektovali ta vaše.

 

Tenhle článek jsem napsal v týdnu z mojí oblíbené kavárny na práci – z pražského Kolektoru. Sdílel jsem s dalšími lidmi stůl pro deset lidí, který je neoficiálně vyhrazený pro lidi s počítačem, což soudím podle dvou zapojených prodlužek po čtyřech zásuvkách. Přišel jsem kolem deváté ráno a dal si dvě kafe, vodu a jídlo. Odešel jsem po třech hodinách. Celková útrata s dýškem 450 Kč. Dodržel jsem všechny zásady z desatera v tomto článku, a kavárna na mně přesto hodinově vydělala poměrně málo peněz. Jelikož byl ale všední den, kapacita prostoru nebyla ani zdaleka zaplněná a já mohl mít klidné svědomí, že nezabírám kavárně místo dalším platícím zákazníkům.


Rád bych zdůraznil, že jen proto, že jste v kavárně utratili pár stovek nemáte automaticky právo dělat si, co se vám zachce. Provozovat gastro podnik s kvalitními surovinami, adekvátně placeným personálem a prostorem v atraktivní lokalitě není žádné rito. Kavárna začíná slušně vydělávat teprve, když je plná k prasknutí a točí se v ní lidi, kteří se ideálně přišli pořádně najíst.


Jakožto kavárenský povaleč a kávový snob můžu s klidem říct, že máme v Česku jednu z nejlepších kavárenských scén v Evropě. Obzvlášť v Praze a Brně. Jsem za to neuvěřitelně rád. Pojďme si naše oblíbené kavárny hýčkat. Ať do nich můžeme chodit nadále pracovat.

Comments


bottom of page